Menu Zamknij

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe? Oto odpowiedź!

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe? Oto odpowiedź!

Jak to jest z tymi słuchawkami? Lepiej kupić bezprzewodowe, czy jednak przewodowe?

Rynek słuchawek bluetooth rośnie w zastraszającym tempie, czego sam możesz być świadkiem, widząc na ulicach coraz więcej osób noszących tego typu słuchawki.

Pewnego razu byłem nawet świadkiem, jak słuchawka wpadła młodemu chłopakowi do studzienki kanalizacyjnej. Nie wiem, jak zakończyła się ta historia, ponieważ się spieszyłem, ale morał płynie z niej taki, że technologia nie zawsze wychodzi nam na dobre…

Czy ten przykład oznacza, że słuchawki przewodowe są lepsze od tych bez kabli? W tym artykule rozwieję Twoje wątpliwości i podpowiem Ci, jaki rodzaj słuchawek najlepiej kupić w 2020 roku.

Słuchawki bezprzewodowe są zwykle droższe

Cena jest często jednym z czynników motywujących do zakupu. W przypadku słuchawek można zauważyć, że te na Bluetooth są nieco droższe. Dzieje się tak z wielu powodów, a głównym jest bardziej zaawansowana technologia bezprzewodowa. Ile więcej zapłacimy za słuchawki Bluetooth? Zwykle około 20-30%. Mowa tutaj o słuchawki o bardzo podobnych możliwościach. Na przykład JBL T210 to przewodówki, które kosztują ok. 65 zł, podczas gdy Xiaomi Redmi Airdots ok. 85zł. Jakość dźwięku w obu urządzeniach jest bliźniaczo podobna, jednak ceny naturalnie się różnią. Oczywiście wiele zależy też od strategii cenowej firmy i trendów na rynku, jednak przyjęło sie, że na tę chwilę za bezprzewodowość trzeba zapłacić więcej. Z doświadczenia wiem, że wraz z upływem czasu ceny obu typów słuchawek będą się wyrównywać.

Ważne! Jeżeli od czasu do czasu kupujesz w internecie, to polecam skorzystanie z darmowej aplikacji LetyShops. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się jak odzyskiwać nawet 12% wartości Twoich zakupów.

Ale czy wygoda ma swoją cenę…?

Od blisko roku użytkuję Jabra Elite Active 65t i stwierdzam, że już nigdy nie wrócę słuchawek z kabelkiem. Człowiek szybko przyzwyczaja się do luksusu, a dla mnie luksusem jest brak uganiania się z wiecznie splątanymi kablami i wysuwającą się z ucha słuchawką. Dodatkowo większość słuchawek przewodowych praktycznie uniemożliwia jakąkolwiek aktywność fizyczną, czy to bieganie, czy wizyta na siłowni. Odkąd posiadam słuchawki bezprzewodowe, zapomniałem o wszelkich problemach natury komfortu. I choć brzmi to jak tekst reklamowy, to w żadnym wypadku nie próbuję Was przekonać do tego, że słuchawki bezprzewodowe są dla Was lepsze. Sami o tym decydujecie. Ja jednak uważam, że jeśli chodzi o komfort, to słuchawki bluetooth nie mają sobie równych.

W słuchawkach bluetooth jest jeden mały problem

słuchawki ładowanie

Jest to dosłownie mały problem, bo na myśli mam akumulator, który niestety jak to bywa w urządzeniach bezprzewodowych, należy ładować. Problem ten staje się mniejszy, gdy pomyślimy, że to ładowanie odbywa się dla nas niemal bezproblemowo. Zacznijmy od tego, że z słuchawek bluetooth dźwięk może płynąć bez przerwy przez około 4 godziny. Gdy ich nie używamy i przykładowo jesteśmy w pracy, umieszczamy je w etui i w tym momencie rozpoczyna się proces ładowania, który mija błyskawicznie. To etui działa jak powerbank, który ładujemy raz na jakiś czas i daje ono energię na naładowanie słuchawek na łącznie ok. 15 godzin. W moim przypadku, etui podłączam na noc do prądu raz na jakieś 10 dni. Cały proces nie trwa więcej niż 2 godziny. Dzięki tej mocno pomysłowej technologii uzupełniania energii, nie musimy się martwić zbyt często o poziom naładowania naszego sprzętu.

Przewodówki grają lepiej

Ogromnym atutem słuchawek przewodowych jest ich lepsza jakość dźwięku w porównaniu z bezprzewodowymi w tej samej cenie. Na przykład QCY T5 TWS za 150 zł przegra pod względem audio z Creative EP-630I, które kosztują tyle samo. Skąd bierze się ta słabość bezprzewodówek? Właśnie z braku przewodów. Aby dźwięk dotarł z telefonu do naszego ucha, musi pokonać sporą drogę i zakłócenia, jakie się na niej znajdują. Za sprawą tego, możemy spotkać się ze zniekształceniami dźwięku oraz minimalne opóźnienia. Aby odczuć to jak najmniej, musimy po prostu wybrać sprawdzone słuchawki. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać, to polecam stworzony przeze mnie ranking najlepszych słuchawek bluetooth.

1:0 dla słuchawek bluetooth, jeśli idzie o kompatybilność

Kupując słuchawki jeszcze kilka lat temu, pewnikiem było to, że będą pasować do każdego telefonu, tabletu i komputera. Dziś trochę się pozmieniało i niektórzy producenci elektroniki postanowili namieszać, pozbywając się gniazda 3.5mm, które służy do podłączenia słuchawek. Mowa to oczywiście o najnowszych generacjach iPhone’ów, które sprytnie zmuszają użytkowników do zainwestowania w słuchawki Apple. Można to naturalnie obejść, dokupując adapter, jednak jest to problematyczne. Jeśli ktoś posiada nowszego iPhone’a i nie chce dodatkowo inwestować w specjalnie dedykowane słuchawki, może kupić słuchawki bluetooth innej firmy i cieszyć się muzyką bez wydawania kilku stówek więcej. Słuchawki bluetooth będą kompatybilne z każdym telefonem i tabletem, a jeśli chodzi o laptopy i komputery, to również nie powinno być problemu, o ile Wasz sprzęt obsługuje bluetooth. Starsze PC nie zawsze mogą mieć możliwość parowania ze słuchawkami, dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy Wasz komputer obsługuje urządzenia bezprzewodowe.

Problemy z siecią, gdy bluetooth jest w pobliżu?

buforowanie

Znasz ten scenariusz, gdy podłączasz jakieś urządzenie bluetooth do swojego komputera i nagle zaczynają się problemy z internetem? Osobiście miałem tak nie raz podłączając mysz, czy głośniki bezprzewodowe. Słuchawki nie są inne i czasami też potrafią zwolnić sieć. Wszystko za sprawą technologii bluetooth, która tak jak Wi-Fi korzysta z pasma 2.4 GHz i od czasu do czasu przytrafiają się problemy z łącznością. Rozwiązań tego problemu jest wiele, jednak najbardziej logicznym wydaje się wybór sprawdzonych słuchawek bezprzewodowych, które cieszą się przychylnymi opiniami i nie zakłócają internetu. Większość modeli na rynku jest zoptymalizowana pod tym względem, jednak zdarzają się wyjątki. Idealnym rozwiązaniem, które na pewno nie przysporzy żadnych problemów, będzie zakup słuchawek przewodowych.

Przed zakupem warto zadać sobie jedno pytanie

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru słuchawek, powinno być ich zastosowanie. Powinieneś pomyśleć „Gdzie i w jakich będę używał/używała słuchawek?”. Słuchawki przewodowe świetnie sprawdzą się dla kanapowiczów, którzy słuchają muzyki głównie w domu, ale też na mieście, w drodze do pracy lub szkoły. W zależności od modelu pozwalają także na uprawianie mało męczących sportów. Słuchawki bluetooth znajdą zastosowanie w każdym środowisku. Bez problemów można używać ich w domu, w autobusie i tramwaju. Ze słuchawkami kablowymi wygrywają tym, że doskonale nadają się do biegania, uprawiania jogi, czy wyjść na siłownię. Dzięki braku kabli nie przeszkadzają, a wręcz ułatwiają osiąganie sportowych celów.

Jaka jest przyszłość obu typów słuchawek?

Fakty są takie, że technologia bezprzewodowa to przyszłość i gdy będzie jeszcze bardziej usprawniana, powinna wygrać z przewodami. Tak w roku 2020 prezentuje się wykres popularności frazy „słuchawki bezprzewodowe” w Google.

słuchawki bezprzewodowe wykres popularności

Oznacza to bardzo duży wzrost zainteresowania słuchawkami bluetooth, który jak widać na obrazku powyżej, będzie tylko rósł. Czy to znaczy, że bluetooth całkowicie wyprze słuchawki z kablem? Z pewnością nie. Zawsze znajdą się klienci, którzy będą z różnych względów wierni starszej technologii i jest to całkowicie w porządku. Pewne jest, że za kilka lat słuchawki na bluetooth będą na rynku w zdecydowanej większości.

Wnioski

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy lepiej kupić słuchawki bezprzewodowe, czy przewodowe. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Oba typy mają swoje wady i zalety, dlatego warto zadać sobie pytanie, co cenimy najbardziej w słuchawkach. Osobiście uważam, że słuchawki bluetooth to przyszłość i pomimo tego, że na tę chwilę ta technologia nie jest idealna, to preferuję je ponad słuchawkami przewodowymi. Jeśli szukasz rekomendacji, to stworzyłem ranking najlepszych słuchawek bezprzewodowych.