Menu Zamknij

Te słuchawki mogą zrujnować Twój słuch! Jakie są najzdrowsze dla uszu?

Te słuchawki mogą zrujnować Twój słuch! Jakie są najzdrowsze dla uszu?

Długie i głośne słuchanie muzyki na słuchawkach może uszkodzić nasz słuch.

Dlatego słuchajmy muzyki tylko z głośników…

To oczywiście żart!

Wszystko jest dla ludzi. Prawdą natomiast jest, że ciągła ekspozycja na nadmiernie głośną muzykę może być opłakana w skutkach dla naszego narządu słuchu.

Czy można tego uniknąć?

Na pewno można zniwelować zjawisko pogarszania się słuchu. Jednym ze sposobów jest wybór rodzaju słuchawek, bo jak wiemy słuchawki słuchawkom nierówne.

Dlatego w tym artykule dowiesz się, jaki typ słuchawek jest najzdrowszy dla naszych uszu. Nauszne, douszne, a może dokanałowe? Po przeczytaniu tego wpisu nie będziesz miał najmniejszych wątpliwości i ocalisz swój zmysł słuchu.

Wpływ słuchawek nausznych na słuch

Wpływ słuchawek nausznych na słuch

Słuchawki nauszne z pewnością mają wielu swoich zwolenników. Ceni się ja za duży komfort, dobre brzmienie i izolację dźwięków z otoczenia. Według mnie są to najlepsze słuchawki do słuchania muzyki w domowym zaciszu. Jak wypadają one w kwestii wpływu na słuch?

Stwierdzono, że słuchawki nauszne to najzdrowszy rodzaj słuchawek, jakie możemy mieć. Dzięki temu, że większość modeli posiada redukcję hałasów, niejako sprawia to, że nie musimy używać ich na bardzo wysokim poziomie głośności. To dobra informacje dla naszego ucha. Dodatkowym atutem słuchawek nausznych jest fakt, że nie wtłaczają one dźwięków bezpośrednio do kanału słuchowego i zanim muzyka dotrze do ucha, musi przebyć pewną drogę.

Wniosek? Jeżeli tylko masz możliwość, powinieneś mieć w domu słuchawki nauszne. Ich konstrukcja sprawia, że Twój słuch nie jest tak bardzo narażony na uszkodzenia, jednak powinieneś pamiętać, że nie znaczy to, że możesz być w stu procentach pewien, że jest bezpieczny. Tak jak we wszystkim, powinieneś zachować umiar.

Ważne! Jeżeli od czasu do czasu kupujesz w internecie, to polecam skorzystanie z darmowej aplikacji LetyShops. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się jak odzyskiwać nawet 12% wartości Twoich zakupów.

Słuchawki dokanałowe też bezpieczne?

słuchawki dokanałowe

Słuchawki dokanałowe przeżywają ostatnimi czasy rozkwit. Wybiera się je głównie ze względu na mobilność i zdecydowanie lepszą jakość dźwięku, w porównaniu z konkurencyjnymi słuchawkami dousznymi. Jeśli poszukujecie sprawdzonych słuchawek tego typu, to zapraszam Was do rankingu, którego niedawno stworzyłem i cały czas aktualizuję.

Jak jednak oddziałują one na nasze słyszenie? Na pewno wypadają trochę gorzej od słuchawek nausznych. Dźwięk z dokanałówek kierowany jest wprost do bębenka, co nie jest pozytywną informacją. Co pokrzepi Wasze serca jest to, że słuchawki dokanałowe zazwyczaj izolują nas w pewnym stopniu od hałasów zewnętrznym. Jest to równoznaczne z tym, że nie ma potrzeby, byśmy słuchali muzyki bardzo głośno i na siłę odcinali się od przejeżdżających samochodów, czy rozmów ludzi.

Mówiąc krótko, dokanałowy typ słuchawek może nie jest tak zdrowy dla ucha jak nauszny, lecz nie wymaga on od nas przyjmowania głośnych dźwięków, przez co można dojść do wniosku, że słuchanie muzyki przez rozsądną ilość czasu przy racjonalnej hałaśliwości, nie powinno zrobić nam krzywdy.

Douszne, czyli najbardziej opłakane w skutkach…

słuchawki douszne

Do stwierdzenia, że słuchawki douszne to już przeżytek jeszcze daleka droga. Coś natomiast sprawia, że tracą one udziały w rynku w zastraszającym tempie. Trochę ratują je producenci telefonów, którzy dorzucają je do swoich zestawów. Powodów zmniejszającej się popularności słuchawek dousznych może być wiele, a jeden z nich to zapewne negatywny wpływ na słuch.

Pamiętam, że gdy jeszcze używałem tego typu słuchawek, „Volume” w telefonie prawie za każdym razem ustawiałem na 100%. Chciałem po prostu zagłuszyć muzyką to, co dzieje się wokoło. Niestety, taki użytek niesie opłakane skutki dla zdrowia naszego głównego zmysłu. Jeśli ktokolwiek ma takie słuchawki, to powinien pomyśleć, w jaki sposób z nich korzysta. Jeśli robisz to długotrwale, to z wysokim prawdopodobieństwem, na dłuższą metę pogorszy to Twoje zdolności słuchowe.

Masz to, za co płacisz. W tym przypadku to powiedzenie jest niezwykle trafne. Tanie, zwykle dorzucane do telefonów słuchawki douszne odpowiadają za najwięcej uszkodzeń słuchów i jeśli je posiadasz, to powinieneś zwrócić uwagę, czy przypadkiem nie używasz ich w niewłaściwy sposób.

Zastosuj się do tych rad, by nie uszkodzić słuchu

Niezależnie od tego, jakiego typu słuchawek będziesz używał, zawsze miej na uwadze te wskazówki, a Twój słuch nie będzie narażony na pogorszenie się.

Używaj obu słuchawek. Kiedy masz włożoną do ucha jedną słuchawkę, muzyka wydaje się cichsza, dlatego zwiększasz poziom głośności. To bardzo zły nawyk. Zawsze staraj się mieć słuchawki w obu uszach, aby dostarczyć sobie maksymalny komfort akustyczny i nie przeciążać jednego ucha.

Kontroluj, jak długo słuchasz. To właśnie długość Twoich posiedzeń z muzyką jest jednym z głównych czynników osłabiania słuchu. Dlatego, aby przebiegały one jak najzdrowiej, polecam zastosować się do reguły 80-90, czyli nie korzystaj ze słuchawek więcej niż 90 minut, gdy słuchasz muzyki na poziomie 80% lub więcej.

Zawsze używaj słuchawek wygłuszających. O tym już wspominałem, ale jest to niezwykle ważne. Słuchawki wygłuszające po prostu nie wymagają, byś słuchał muzyki aż tak głośno, przez co nie są tak bardzo szkodliwe dla narządu słuchu.

Czy na pewno zawsze potrzebujesz słuchawek? Pomimo tego, że wielu z nas nawykowo zabiera ze sobą słuchawki, to czasem warto sobie odpuścić. Zróbmy sobie jeden dzień w tygodniu wolnego od słuchania muzyki, a nasze uszy z pewnością nam za to podziękują.

Jakie słuchawki polecam?

Jeżeli szukacie rekomendacji, co do konkretnych modeli, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie słuchu, to przygotowałem dla Was 3 polecane przeze mnie modele. Z racji tego, iż ten blog jest o tematyce słuchawek bezprzewodowych, to poniżej znajdziesz właśnie modele bez kabli.

Beyerdynamic Aventho Wireless

BEYERDYNAMIC AVENTHO WIRELESS

Słuchawki z górnej półki o bardzo ciekawym wyglądzie i fantastycznym brzmieniu. Są to jedne z najzdrowszych modeli na rynku. Dzięki wbudowanemu czujnikowi, kontrolują jak głośno i długo słuchasz muzyki, po czym automatycznie dostosowują poziom głośności.

Sony WH-1000XM3

sony wh1000xm3

Słuchawki, które słyną z fantastycznego wyciszenia. Jakość akustyczna jest także znakomita. Dzięki temu możesz spokojnie słuchać muzyki bez obawy o negatywne skutki. Mają kilka funkcji, które znacznie ułatwiają życie i będą znakomitym wyborem dla każdego.

Xiaomi Redmi AirDots

xiaomi redmi airdots

Budżetowe, lecz w pełni funkcjonalne słuchawki dokanałowe, które dobrze grają oraz posiadają zacne wyciszenie. W związku z tym możesz słuchać muzyki na niewielkim poziomie głośności. Serdecznie polecam tę pozycję.

Podsumowanie

Słuchawki to bardzo przydatny gadżet, lecz pociąga on za sobą negatywne skutki, takie jak na przykład uszkodzenia słuchu. Aby tego uniknąć powinieneś, wybrać słuchawki dokanałowe lub nauszne. Zastosuj się do podanych w tym artykule wskazówek i koniecznie zobacz ranking najlepszych słuchawek bezprzewodowych, dobrych dla słuchu 2020 roku.